Kush eshte Allahu?

Shko poshtë

Kush eshte Allahu?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:13 pm

Shume shpesh mund te degjohet fjala Arabe ?Allah? duke u perdorur ne lidhje me Islamin. Fjala ?Allah? eshte thjesht fjala Arabe per Zotin e Gjithfuqishem, dhe eshte po e njejta fjale e cila perdoret nga te Krishteret dhe ?ifutet qe flasin Arabisht. Nese merret perkthimi Arab i Bibles, do te shihet se fjala ?Allah? perdoret aty ku fjala ?Zot? perdoret ne Shqip. Ne te vertete, fjala Arabe per Zotin e Gjithfuqishem, ?Allah?, eshte majft e ngjashme me fjalen per Zot ne gjuhet e tjera Semite ? per shembull, fjala hebreje per Zot eshte ?Elah?. Per shkaqe te ndryshme, disa joMusliman gabimisht mendojne se muslimanet adhurojne nje Zot tjeter pos Zotit te Moisiut, Abrahamit dhe Jezusit. Sigurisht se ky nuk eshte rasti, meqe monoteizmi i paster Islam therret te gjithe njerezit qe te adhurojne Zotin e Noas, Abrahamit, Moisiut, Jezusit dhe te gjithe pejgambereve tjere.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi