Kush jane muslimanet?

Shko poshtë

Kush jane muslimanet?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:14 pm

Fjala Arabe ?Musliman? do te thote ?dikush qe i nenshtrohet vullnetit te Allahut?. Porosia e Islamit eshte e destinuar per tere boten dhe kushdo qe e pranon kete porosi behet musliman. Disa njerez gabimisht mendojne se Islami eshte vetem nje fe per Arabet, por asgje s?mund te jete me larg nga e verteta, meqe ne te vertete mbi 80% e muslimaneve te botes s?jane Arabe! Edhe pse shumica e Arabeve jane muslimane, ka edhe Arabe te cilet jane te Krishtere, ?ifute dhe ateiste. Nese shikohet ne popujt e ndryshem te cilet jetojne ne boten muslimane ? prej Nigerise deri te Bosnja dhe prej Marokos deri te Indonezia ? eshte mjaft lehte te shihet se muslimanet vijne nga raca, grupe etnike dhe nacionalitete te ndryshme. Prej fillimit, Islami kishte nje porosi universale per te gjithe njerezit. Kjo mund te shihet ne faktin se disa Shoqerues te hershem te pejgamberit Muhamed nuk ishin vetem Arabe, por poashtu Persiane, Afrikane dhe Romake Bizantine. Te qenit musliman nenkupton pranim te plote dhe degjueshmeri aktive ndaj vullnetit te shpallur te Zotit te Gjithfuqishem. Muslimani eshte nje person i cili lirshem pranon qe besimet, vlerat dhe dogmen t?i bazoje ne vullnetin e Zotit te Gjithfuqishem. Ne te kaluaren, edhe pse sot nuk shihet edhe aq, fjala ?Muhamedan? shpesh eshte perdorur si emertim per muslimanin. Ky emertim eshte nje term i gabuar dhe eshte rezultat i nje shtremberimi te bere qellimisht ose i injorances se plote. Nje prej arsyeve per idene e gabuar eshte ajo se Evropianet per shekuj qene mesuar se muslimanet e kane adhuruar pejgamberin Muhamed ne menyre te njejte si? e adhuruan te Krishteret Jezusin. Kjo absolutisht s?eshte e vertete, meqe muslimanit nuk i eshte e lejuar qe te adhuroje ndonje apo ?faredo qofte ve? Zotit te Gjithfuqishem.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi