Qka eshte vershimi i ajrit?

Shko poshtë

Qka eshte vershimi i ajrit?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:29 pm

Rrymimi i ajrit. Nxitimet e ajrit te ftohte dhe ati te ngrohte shkaktojne era qe fyejne shume. Per shkak te shpejtesive dhe rrymimeve te ndryshme te ajrit, meteorologet i sortojne dhe nganjehere edhe i pagezojne - si duket nje tradite e profesionit te tyre. Keshtu levizjet paksa me te ngadalshme i kane futur ne klasen era te lehta, te shpejtat ne era vershuese. Nje admiral britanik i quajtur Ser Franqis Beafort shpalosi nje shkalle mates per fryme. Ky shkalle mates ishte i ndare ne vizes, nga 1 deri ne 12. Vizes 0, sipas tij do te thoshte nuk ka levizje te ajrit - nuk fryn, dhe tymi ngjitet larte drejte. Kur pemet e uleta fillonin te lekundeshin, shkalle-matesi lekundej rreth vizes se peste. Kur ky shkalle mates tregonte 9, rrymimi i ajrit kishte filluar te vershoje dhe qeremidet e kulmeve demtoheshin e binin ne toke. Si furtune apo orkane merren vershimet per te cilat shkalle matesi tregon vizen e 12-te.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi