Kush eshte Muhamedi?

Shko poshtë

Kush eshte Muhamedi?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:12 pm

Pejgamberi i fundit qe Zoti ia dergoi njerezimit ishte pejgamberi Muhamed. Muhamedi shpjegoi, interpretoi dhe jetoi mesimet e Islamit. Pejgamberi Muhamed eshte me i madhi nga te gjithe pejgamberet per shume arsye, por kryesisht per shkak se rezultatet e misionit te tij kane sjellur me shume njerez ne besimin e paster ne nje Zot se ?do pejgamber tjeter. Ndonese komunitetet tjera fetare pohojne se besojne ne nje Zot, gjate kohes ata i kane bastarduar besimet e tyre duke i marre pejgamberet dhe shenjtet e tyre si ndermjetesues me Zotin e Gjithfuqishem. Disa fe besojne se pejgamberet e tyre jane manifestime te Zotit, ?Inkarnim i Zotit? ose ?Biri i Zotit?. Te gjitha keto ide false ?uan deri ne adhurimin e krijeses ne vend te Krijuesit, gje qe kontribuoi ne praktikimin e idhujtarise se besimit se Zotit te Gjithfuqishem mund t?i afrohet permes ndermjetesuesve. Me qellim qe te ruaje nga keto pavertetesi, pejgamberi Muhamed gjithmone theksonte se ai ishte vetem nje qenie njerezore i ngarkuar me predikimin e porosise se Zotit. Ai i mesoi muslimanet qe t?i referoheshin atij si ?i Derguar i Allahut dhe Rob i Tij?. Per muslimanet, Muhamedi eshte shembulli me i larte per te gjithe njerezit ? ai ishte pejgamber shembullor, burreshtetas, udheheqes ushtarak, sundues, mesues, fqinj, bashkeshort, baba dhe shok. Ndryshe nga pejgamberet dhe te derguarit tjere, pejgamberi Muhamed jetoi ne driten e plote te historise. Muslimaneve nuk iu duhet qe te kene ?besim? se ai ka ekzistuar dhe se mesimet e tija jane ruajtur ? ata e dine se kjo eshte fakt. Edhe atehere kur pasuesit e tij ishin te pakte, Zoti i Gjithfuqishem e informoi se ai eshte derguar si meshire per njerezimin. Per arsye se njerezit kishin shtremberuar apo harruar porosine e Zotit, Zoti e mori mbi Vete qe ta mbroje porosine qe iu shpall Muhamedit. Kjo per ate se Zoti i Gjithfuqishem premtoi qe mos te dergoje lajmetar tjeter pas tij. Meqenese te gjithe pejgamberet e Zotit kane predikuar porosine e Islamit ? d.m.th. nenshtrimin ndaj vullnetit te Zotit dhe adhurimin e Tij ? Muhamedi faktikisht eshte pejgamberi i fundit i Islamit, jo i pari.

avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi