Per cilin vend thone: "Atje ku nuk lind dielli"?

Shko poshtë

Per cilin vend thone: "Atje ku nuk lind dielli"?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:33 pm

Per Suedine, per Norvegjine, per Finlanden e si duket Grinlanda, Skocia dhe vendet tjera polare nuk kane qene te popullarizuara nder gjenerata e me pashme. Deri diku edhe kane pasur te drejte. Ne afersi te poleve lind delli, mirepo ne netet polare (dimri polare) nuk mund te verehet per nje kohe te gjate. Keshtu ne polin jugore dielli ndriqon vetem 182 dite te plota, ndersa ne polin veriore nata polare eshte me e shkurte - 176 dite te plota.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi