Po, si krijohet bora dhe kokrriza?

Shko poshtë

Po, si krijohet bora dhe kokrriza?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:31 pm

Ekspert Gjeografi na shkruan: Bora formohet me proceset e sublimimit te avullit te ujit ne atmosfere. Formimi i kristaleve te bores behet i mundur ne kushtet e ekzistences se temperaturave negative, ngopshmerise se ajrit me avull uji dhe procesit gradual te kalimit te avullit te ujit ne gjendje te ngurte. Ndersa kokrriza( bresheri) formohet me levizje te shpejta vertikale te ajrit dhe ftohjen e tij ne rete kumullonimbuse. Bresheri kryesisht bie ne periudhen e nxehte te vitit, me se tepermi ne korrik, gusht dhe qershor.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi