Pse rrezet e diellit e pastrojne hapesiren nga mjegulla?

Shko poshtë

Pse rrezet e diellit e pastrojne hapesiren nga mjegulla?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:30 pm

Nuk e di. Mjegulla, krijohet kur nje re qe rri e "varrur" zbrete gjere ne siperfaqen e tokes. Ajo perbehet nga pikeza te imta uji qe notojne ne ajer. Sa me i ftohte te ajri aq me pake mund te thithe avullin e ketyre pikezave. Keshtu avulli i ajerit kondenzohet ne pika te vogla dhe behet mjegull. Pse e pastrojne nuk e di, por se si e bejne tani eshte me se e qarte. Rrezet e diellit jane te nxehta, ato e ngrohin ajrin dhe lageshtin e tij e "pastrojne" me shpejte - e kullojne shikimin per syrin tone.
avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi