Qfare jane Mesimet e Islamit?

Shko poshtë

Qfare jane Mesimet e Islamit?

Mesazh  erandi prej Thu Jan 20, 2011 1:09 pm

Baza e dogmes Islame eshte besimi ne njesine e Zotit. Kjo do te thote te besosh se eshte vetem nje Krijues dhe Furnizues i do gjeje ne univers, dhe se asgje seshte hyjnore apo e denje per adhurim perve Tij. Te besosh ne njesine e Zotit do te thote shume me shume se thjesht te besosh se eshte Nje Zot perkunder dy, tre apo kater. Jane disa fe qe pohojne besimin ne Nje Zot dhe besojne se perfundimisht ekziston vetem nje Krijues dhe Furnizues i universit. Mirepo, Islami, jo vetem qe insiston ne kete, por poashtu refuzon perdorimin e fjaleve si Zot dhe Shpetimtar per ndonje perve Zotit te Gjithfuqishem. Islami poashtu refuzon perdorimin e te gjithe ndermjetesuesve ne mes Zotit dhe njeriut, dhe insiston qe njerezit ti afrohen Zotit drejtperdrejt dhe ta kufizojne adhurimin vetem ne Te. Muslimanet besojne se Zoti i Gjithfuqishem eshte Perdellyes, don dhe eshte i meshirshem. Esenca e te pavertetes eshte pohimi se Zoti nuk mund te perballet dhe ti fale krijesat e Tij drejtperdrejt. Duke ritheksuar barren e mekatit, si dhe pohimi se Zoti smund ti fale mekatet drejtperdrejt, fete e rrejshme metojne qe ti deshprojne njerezit nga meshira e Zotit. Pasi qe ata te jene bindur se smund ti afrohen Zotit drejtperdrejt, njerezit mund te orientohen duke iu kthyer/lutur zotave te rrejshem per ndihme. Keta zota te rrejshem mund te marrin forma te ndryshme, si jane shenjtet, engjejt, apo dikush i cili besohet te jete Bir i Zotit apo Inkarnim i Zotit. Gati ne do rast, njerezit te cilet adhurojne, luten apo kerkojne ndihme prej nje zoti te rrejshem nuk e konsiderojne apo therrasin ate zot. Ata pohojne besimin ne Nje Zot Suprem, por pohojne edhe ate se u luten dhe i adhurojne te tjeret krahas Zotit vetem qe ti afrohen Atij me afer. Ne Islam, ekziston nje dallim i qarte ne mes Krijuesit dhe te krijuares. Nuk ka dykuptimesi ne hyjni do gje qe eshte e krijuar nuk vlen qe te adhurohet dhe vetem Krijuesi eshte i denje qe te adhurohet. Disa fe gabimisht besojne se Zoti eshte bere pjese e krijimit te Tij, dhe kjo i ka shtyre njerezit te besojne se ata mund te adhurojne dika te krijuar me qellim qe ta arrijne Krijuesin e tyre.
Muslimanet besojne se edhe pse Zoti eshte unik dhe pertej te kuptuarit Ai nuk ka Bir, ortak apo ndihmues. Sipas besimit musliman, Zoti i Gjithfuqishem nuk lind e as seshte i lindur as ne kuptim te plote te fjales, as ne menyre alegorike, metaforike, fizikisht apo meta-fizikisht Ai eshte absolutisht unik dhe i perjetshem. Ai kontrollon do gje dhe eshte ne menyre te persosur i afte qe te vendose meshiren dhe faljen e Tij te pakufishme ndaj kujtdoqofte qe Ai e zgjedh. Kjo eshte ajo perse Ai quhet i Gjithfuqishmi dhe me i Meshirshmi. Zoti e ka krijuar universin per njeriun, dhe si i tille deshiron do te mire per qeniet njerezore. do gje ne univers muslimanet e shohin si shenje te aftesise krijuese dhe dashamiresise se Zotit te Gjithfuqishem. Poashtu, besimi ne njesine e Zotit nuk eshte thjesht nje koncept metafizik. eshte nje besim dinamik qe ndikon ne pikepamjen e njeriut ndaj njerezimit, shoqerise dhe te gjitha aspekteve te jetes. Si nje perfundim logjik ndaj besimit Islam ne njesine e Zotit, eshte besim ne njesine e njerezimit dhe humanitetit.

avatar
erandi
Admin

Numri i postimeve : 22
Join date : 19/01/2011

Shiko profilin e anëtarit http://erandi.taro.tv

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi